
W tym roku jest tak zwana klęska urodzaju, jeżeli chodzi o cukinię. Po prostu oszalały. Wiadomo, że najlepsze są małe. Zawsze jednak trafią się jakieś ukryte wśród liści egzamplarze, które osiągają ogromne rozmiary. Na szczęście mogą poleżeć kilka dni i czekać na swoją kolej. Dzisiaj właśnie taka cukinia trafiła do piekarnika razem z papryką. Polecam właśnie podpiec warzywa, a nie gotować. Leczo jest zdecydowanie lepsze.
1 duża cukinia (lub 3 mniejsze)
2-3 czerwone (lub żółte) papryki
4 pomidory
1 duża cebula
4 ząbki czosnku
1 papryczka chili
sól, pieprz, papryka słodka czerwona/mielona
świeża bazylia
2 łyżki octu winnego
olej lub oliwa do smażenia
Cukinię pokroić na grube plastry, paprykę na połowę, rozłożyć równomiernie na blaszce posmarowanej olejem i umieścić w piekarniku. Piec około 20 minut w temperaturze 180 stopni, najlepiej korzystając z funkcji grillowania. Po tym czasie wyjąć warzywa z piekarnika, poczekać aż nieco ostygną.
W tym czasie na rozgrzanym oleju podsmażyć drobno pokrojoną cebulę, czosnek i papryczkę chili. Dadać pomidory bez skórki i twardych części, dolać nieco wody i chwilę gotować, aby pomidory się rozpadły. Zamiast wody można dodać bulion warzywny.
Paprykę obrać ze skórki, pokroić na kawałki, cukinię również pokroić, ale nie obierać ze skóry. Doprawić solą, pieprzem, dodać ocet winny i odrobinę cukru. Wszystko razem zagotować dwie minuty i już danie gotowe.
Jeden z szybszych przepisów na ciepłą kolację zarówno dla mięsożerców, jak i wegetarian. Wygląda rewelacyjnie na stole, jest pyszna na ciepło, ale również na zimno. Ciekawie i wiosennie wyglądają szparagi, ale z pewnością sprawdzi się zielony groszek, cienkie plasterki buraka, czerwona cebula. Nie można jednak przesadzić z farszem, bo ciasto francuskie nie urośnie.
Tarta wiosenna - wersja mięsna i wegetariańska
gotowe ciasto francuskie
szparagi
parówki
ser z niebieską pleśnią
jajka
szczypiorek/bazylia/oregano/pietruszka (dowolnie)
Piekarnik nagrzać do temperatury 220 stopni. Ciasto francuskie rozłożyć na papierze do pieczenia, lekko naciąć nożem na prostokąty. Na każdym z nich ułożyć szparagi (wcześniej odciąć twarde końcówki), ser, parówki. Na wierzch rozbić jajka. Piec około 15 minut.
Jeżeli masz ochotę na coś słodkiego, ale bez przesady - ten przepis jest idealny. Połączenie smaku kwaśnego i słodkiego zawsze świetnie się komponuje. Przepis jest bardzo prosty.
Ciasto cytrynowe (blaszka ok.40cm x 25)
1 kostka masła (200 g)
3 jajka
200g mąki pszennej (szklanka)
180g cukru (szklanka)
2 duże cytryny (1,5 do ciasta, sok z połowy cytryny do lukru)
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 szklanki cukru pudru do lukru
Oddzielić białka od żółtek. Miękkie masło połączyć z cukrem i żółtkami i dokładnie utrzeć. Dodać sok z 1,5 cytryny oraz skórkę z dwóch cytryn startą na drobnej tarce. Dodać mąkę, pianę z ubitych białek i proszek do pieczenia. Wymieszać delikatnie do połączenia składników.
Masę wyłożyć na blaszkę posmarowaną olejem i włożyć do piekarnika, nagrzanego do temperatury 180 stopni. Piec około 45 minut. Po ostudzeniu lukrować cukrem pudrem wymieszanym z sokiem z połowy cytryny.
Genialny przepis na szybki obiad. Z zegarkiem w ręku przygotowanie i gotowanie trwało 20 minut. Dodatkowy plus - można równocześnie wykonać wersję wegańską i mięsną na dwóch patelniach.
Łazanki z młodą kapustą (wersja wegańska i mięsna) dla czterech osób, z których jedna nie je mięsa
makaron typu łazanki - połowa paczki (około 200g lub nieco więcej)
1/2 młodej kapusty - drobno poszatkować
20 dag pieczarek
2 cebule
2 kiełbaski wegańskie lub kawałek wędzonego tofu (wersja wegańska)
2 kiełbasy typu śląska lub kilka kawałków wędliny (wersja mięsna)
Ugotować makaron typu łazanki według przepisu. Na dwóch patelniach (jeżeli przygotowujemy dwie wersje łazanek) podsmażyć na oleju roślinnym pokrojoną cebulę, pieczarki i kiełbasę/tofu. Na koniec dodać poszatkowaną kapustę razem z makaronem i jeszcze dusić dwie minuty. Gotowe.