sobota, 18 lipca 2015

Pesto z Ligurii

Kilka lat temu, w czasie pobytu we Włoszech, w miejscowości Portovenere otrzymałam od znajomej przepis na najprostsze i typowe pesto z rejonu Ligurii. Smakuje zadziwiająco dobrze, nawet prawdziwym mięsożercom. Najczęściej miesza się je z makaronem i posypuje startym parmezanem. Moja dzisiejsza propozycja jest jednak nieco inna - pomidor z serem mozzarella i na górę pesto. Pyszne.

Pesto
liście świeżej bazylii - ok. 40g czyli jedna doniczka
Orzeszki piniowe - garść, ok. 25g
ser pecorino (z braku można zastąpić parmezanem) - 20g
oliwa z oliwek - 1/4 szklanki
czosnek 1-2 ząbki
sól

Najprostszy sposób: 
Wszystkie składniki zmiksować blenderem.

Trudniejszy sposób:
 Liście bazylii pokroić, dodać pokrojony czosnek i orzeszki piniowe. Wlać oliwę oraz sól. Ucierać w moździerzu aż do uzyskania gładkiej konsystencji. Gotowe pesto przełożyć do słoiczka i na górę wlać nieco oliwy.

czwartek, 16 lipca 2015

Kiszone ogórki



Kiszone ogórki należą do przetworów, których nie można kupić w sklepie. Oczywiście są w ofercie sprzedaży, jednak nie równają się z przygotowanymi samodzielnie. Zawsze staram się zrobić co najmniej 20 słoików na zimę. Są niezbędne do zupy ogórkowej, sałatki ziemniaczanej, surówek i do kaszy z gulaszem.  Kiszenie ogórków wydaje się banalne, jednak nic bardziej mylnego. W swojej ,,karierze'' kulinarnej zaliczyłam kilka wpadek i od kilku lat wszystkie słoiki wytrzymują do następnego lata.
Warto pamiętać, że w czasie upałów, powyżej 30 stopni nie należy kisić ogórków. Zamiast się kisić po prostu gniją!

Kiszone ogórki (przepis na 4 słoje typu weck)

2,5 - 3 kg ogórków
chrzan, czosnek, koper, liście czarnej porzeczki
sól do kiszenia ogórków (ważne) - 4 płaskie łyżki / stosuję proporcję jedna płaska łyżka na pół litra wody
2 litry wody

Umyć słoje, przygotować gumki (najlepiej nowe) i klamry. Umyć dokładnie ogórki, obrać ze skórki chrzan, czosnek i opłukać koper. W garnku zagotować wodę z solą.


 W czasie, gdy woda się zagotowuje, włożyć do słoików po jednym ząbku czosnku, kawałku
 (ok. 2 cm) chrzanu, gałązce kopru i kilku liściach czarnej porzeczki. 


 W słojach ciasno ułożyć pionowo ogórki


 Używam soli kamiennej O'Sole


Ogórki zalać wrzącą wodą, jest to najlepszy i sprawdzony sposób, aby ogórki się nie psuły. Położyć gumkę i zacisnąć wieko klamrą.

P.S. Można oczywiście ogórki także kisić w zwykłych, zakręcanych słoikach.

środa, 15 lipca 2015

Cukinia w zalewie octowej


Na początku maja posadziłam w moim ogrodzie tylko dwie sadzonki cukinii. Teraz okazuje się, że aż tyle. Cukinia rośnie w piorunującym tempie i nie można dopuścić do przerośnięcia warzyw (właściwie owoców). Na przetwory powinna być mała - wtedy środek nie jest gąbczasty, a pestki malutkie. Moja dzisiejsza propozycja jest bardzo prosta. Przepis na zalewę jest podobny do zalewy do ogórków konserwowych, jednak proporcje są mniejsze (cukinia jest obrana ze skórki i elementy zalewy łatwiej wnikają w warzywo). Przepis jest wypróbowany, a zalewa raczej łagodna w smaku.

Cukinia w zalewie octowej (przepis na 5 słoików o pojemności 0,5 litra)

5 cukinii średniej wielkości / ok. 1kg
2 młode cebule
1/2 czerwonej papryki
2 małe marchewki
kilka gałązek kopru
czosnek
kawałek chrzanu
liście laurowe
gorczyca w ziarenkach
ziele angielskie
pieprz ziarnisty

Zalewa:
3/4 szklanki octu
2 litry wody
6 łyżek cukru
3 łyżki soli do przetworów

Cukinię obrać ze skórki, pokroić na plastry ok. 1 cm lub na kawałki (jeżeli cukinia jest większa) i włożyć do dokładnie wymytych słoików. 
Dodać do każdego słoika:
ząbek czosnku, kawałek marchewki, gałązkę kopru, kawałek (1cm) chrzanu, liść laurowy, kilka ziaren gorczycy, pieprzu oraz cebulę pokrojoną w piórka i kawałek papryki.
Przygotować zalewę:
Odmierzyć 2 litry wody i zagotować, dodając cukier i sól. Po zagotowaniu wlać ocet. Zalewą wypełnić ogórki z cukinią, zamknąć słoiki.  Na dnie dużego garnka umieścić bawełnianą ściereczkę, położyć na niej słoiki i napełnić wodą do wysokości 3/4 słoików. Pasteryzować 10 minut przy lekko gotującej się wodzie.










poniedziałek, 13 lipca 2015

Jogurtowiec - ,,Letnie marzenie"



Jest taki moment w czasie lata, gdy kończą się truskawki, zaczynają maliny, agrest, porzeczki i inne owoce jagodowe. Mój jogurtowiec składa się właśnie z truskawek, agrestu i malin. Równie dobrze można w nim umieścić czarną porzeczkę, albo czarne jagody. Należy do ciast lekkich, smak jest słodko - kwaśny. Wydaje się pracochłonne, ale w rzeczywistości wcale tak nie jest. Trzeba się po prostu uzbroić w cierpliwość ze względu na konieczność czekania na stężenie żelatyny czy galaretki.

Jogurtowiec - ,,Letnie marzenie"

paczka herbatników - ok. 150 g
600 ml jogurtu typu greckiego
400 ml śmietany kremówki
1/2 szklanki cukru pudru
1 cukier waniliowy
50 dag agrestu
60 dag truskawek + 3 łyżki cukru
20 dag malin 
1 galaretka agrestowa
1 galaretka malinowa
2 żelatyny, każda na jeden litr płynu

1) Przygotować agrest - zagotować go z 1/2 szklanki wody. Ilość takiego,,kompotu agrestowego''   powinna wynosić 1/2 litra. Gotować przez chwilę, zdjąć z ognia i rozmieszać w nim galaretkę agrestową. Ochłodzić.

2) Przygotować truskawki - zmiksować je z trzema łyżkami cukru. W 1/3 szklanki zagotowanej wody rozmieszać żelatynę. Wlać do zmiksowanych truskawek i jeszcze dokładnie wymieszać.

3) Żelatynę na 1 litr płynu (lub o połowę więcej w czasie upałów) rozmieszać w 1/3 szklanki zagotowanej wody lub mleka. Ubić śmietanę kremówkę, pod koniec dodając cukier waniliowy i cukier puder. Wymieszać z jogurtem i na koniec z rozmieszaną żelatyną.

4) Przygotować galaretkę malinową według przepisu na opakowaniu

Etapy łączenia poszczególnych warstw:

Tortownicę o średnicy ok. 25 cm wyłożyć folią i rozłożyć na dnie herbatniki


Na herbatnikach rozsmarować delikatnie 1/3 masy jogurtowej


Na masie jogurtowej rozsmarować tężejącą warstwę agrestową

Na masie agrestowej rozsmarować ponownie 1/3 masy jogurtowej


 Na masie jogurtowej położyć tężejącą warstwę truskawkową i ostatnią część masy jogurtowej


Udekorować malinami (lub innymi owocami)


Wlać tężejącą galaretkę

Po rozsmarowaniu każdej kolejnej warstwy należy włożyć ciasto do lodówki na ok.5 minut, aby żelatyna nieco stężała. Ciasto powinno spędzić ok. 10 godzin w lodówce. Przed podaniem odpiąć obręcz tortownicy i na dolnej blaszce przełożyć na paterę lub talerz. Folię delikatnie wyjąć.